Jsou pro děti lepší videohry, nebo hraní venku?

Jednou z věcí, které vadí především starším lidem, je fakt, že dnešní děti si již příliš nehrají venku. Volný čas tráví mnohem spíše doma u videoher, a to má údajně nepříznivý vliv na jejich vývoj. A je pravdou, že značně roste například počet případů dětské obezity. Ovšem celá věc je složitější, než se může zdát.

 

Je pravdou, že hraní venku dětem tělesně prospívá. Také jim dává možnost přímého kontaktu s ostatními, čímž se učí sociálním dovednostem, které se jim budou v dospělosti hodit. Rozhodně tedy není ani zdaleka na škodu.

 

již malé děti by měly trávit čas venku

 

Na druhou stranu však ani nelze říci, že by videohry byly jen špatné. Velká část z nich rozvíjí logické myšlení, reflexy a často i představivost a kreativitu. Mnohdy si také s její pomocí, byť nevědomky, zlepšují znalosti angličtiny. A to jsou věci, které také nejsou k zahození.

 

Proč ale děti tráví raději svůj čas právě u videoher, než venku? Popravdě řečeno, vina je částečně na straně rodičů a částečně na straně společnosti a dokonce i obce. Přiznejme si, kolik rodičů je ochotno pustit své dítě samotné na hřiště? A zdaleka nejde jen o případy únosů, ačkoliv ty samozřejmě nelze bagatelizovat, ale také na větší počet rychle jezdících automobilů na silnicích, nehledě na to, že mnohdy byla hřiště zrušena a přestavěna na parkoviště.

 

dnes děti často raději hrají videohry

 

Celkem vzato jsou tedy často rodiče raději, když je jejich dítě v bezpečí doma u počítače či tabletu. Ovšem tento zvyk přetrvá, i když už je starší. Nemá pak důvod chodit ven, neboť si nejen nevytvořilo kontakty a kamarády, se kterými by si hrálo, ale také se naučilo vystačit si právě s počítačem.

 

Rozhodně tedy nelze zazlívat dětem a obviňovat je z lenosti. Namísto toho je potřeba jim vytvořit takové podmínky, aby mohly kombinovat obě aktivity, a vzít si z nich to nejlepší. Tak dostanou do života ten nejlepší základ, jaký jim dnes můžeme poskytnout – a to by mělo být snahou každého rodiče.

Jednou z věcí, které vadí především starším lidem, je fakt, že dnešní děti si již příliš nehrají venku. Volný čas tráví…